Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Rowerem przez Waldviertel

Położony w północno-zachodniej części Austrii region Waldviertel jest idealny zarówno dla miłośników przyrody, jak i kultury. Dzisiaj wybierzemy się w podróż trasą Schrammelradweg.

Szlak tematyczny łączy ze sobą miejscowości północnej częściej regionu Waldviertel i jest poświęcony urodzonemu w Litschau muzykowi Kasparowi Schrammelowi. Trasa prowadzi przez rzadko uczęszczane drogi i spokojne wioski. W sumie liczy sobie niecałe 66 km.

Wybór odpowiedniego roweru okazuje się kluczowy. Radzimy profesjonalne kolarzówki wymienić na tzw. Gravel Bike, który jest stworzony do jazdy po m.in. takiej powierzchni jak żwir. Jego metalowa rama i szersze opony sprawiają, że jeździ się nim przyjemnie miękko. Dodatkowo istnieje opcja zamontowania błotników oraz bagażnika, dzięki czemu rower jest bardzo wszechstronny. Leśne ścieżki i wysypane żwirem drogi, których na trasie Schrammelradweg nie brakuje, nie będą mu straszne.

 

Trasa rozpoczyna się od gminy miejskiej Litschau. Można zdecydować się na wyjazd z Hauschlag i pokonać trasę od końca – jak w naszym przypadku. Rano ruch na drogach praktycznie nie istnieje, wyprzedzają nas może dwa samochody i na tym koniec. Przed miejscowością Schlag można odbić w stronę granicy z Czechami (Chlum/Třeboně), by posiedzieć chwilę nad pięknym jeziorem.

By cs:ŠJů (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

 

Powróciwszy na szlak, wpierw zanurzamy się w lesie, by następnie wjechać do małych miejscowości. Wszystkie powstały w nieckach, dlatego przy wjazdach do wiosek droga opada ostro w dół, a przy wyjeździe wznosi się w górę. W ten sposób mijamy Loimanns, Eisgarn i Eberweis.

Kiedy dotrzemy do Heidenreichstein warto pomyśleć o posiłku. Zajazd Großmanns oferuje naprawdę pyszne jedzenie. Nie zabraknie również kawy. Po takim zastrzyku energii pora na bardziej wymagający etap trasy, który rozpoczyna się tuż za miejscowością Motten. Mijamy jezioro Rohrbacher Teich, a leśna wyboista droga prowadzi pośród drzew. Jeżeli trafimy na pochmurny dzień, a wcześniej padało, trudno wyjechać z lasu w czystym ubraniu. Trochę błota z rozmiękczonej ścieżki na pewno jednak nie zaszkodzi. Rower mknie pewnie po śliskiej nawierzchni.

By Duke of W4 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Dalej kolej na miejscowości Guggus, Groß-Radischen i Reinger, gdzie odnajdziemy wyremontowane i pomalowane na intensywne kolory domy. Nie da się ukryć, że nie pasują do tutejszego pejzażu.

Na próżno szukać po drodze supermarketu, aby uzupełnić zapas napojów. Udaje się to w końcu w małej gospodzie. Kolejny etap trasy prowadzi z zachodu na wschód, z Hirschenschlag do Haugschlag – w większości po wyboistej drodze.

Autor: Duke of W4 (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 at (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/at/deed.en)], Wikimedia Commons

 

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.