Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Karyncka wioska pod opieką Maryi

kościół Hochfeistritz

70 mieszkańców i jeden z najstarszych gotyckich kościołów pielgrzymkowych: Hochfeistritz kryje w sobie mały cud - świerkowe gałązki ku czci Matki Boskiej nie więdną.

Piękna dolina Görtschitztal ma do zaoferowania wiele historii i kultury. Obejmuje to także małą górską wioskę Hochfeistritz, położoną wysoko na Saualpe. Ta stara, rozproszona osada jest obecnie domem dla zaledwie 70 osób. W centrum wioski znajduje się kościół pielgrzymkowy „Unsere Liebe Frau”, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku.

Stuletnie gałązki

Mówi się, że około 1215 roku Maryja objawiła się jednemu z mieszkańców w miejscu, w którym obecnie stoi kościół. „Zgodnie z przekazem, Matka Boska ukazała się w świerku rolnikowi, który w niedzielę wyprowadzał swoje woły na pastwisko”, wyjaśnia burmistrz Eberstein, Andreas Grabuschnig. Następnie zbudowano tu kościół ku czci Maryi. „To, co zadziwia zarówno wiernych, jak i ekspertów: świerkowe gałęzie, które zdobią figurę Matki Boskiej, mają setki lat – i wciąż wyglądają tak świeżo, jak pierwszego dnia! Nikt tak naprawdę nie potrafi wyjaśnić tego fenomenu” – mówi burmistrz.

Lokal Gasthof Leutkam znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła. „Jestem piątym pokoleniem prowadzącym ten stary zajazd. Spotykają się tu miejscowi i przyjezdni” – mówi właściciel, Martin Grabuschnig. Do początku XIX wieku znajdował się tu również sklep ogólnospożywczy.

Stara szkoła, w której kiedyś uczyło się wiele dzieci, została zamknięta w 2002 roku. „Nie mamy sklepu, ale nikt nie musi się martwić, jeśli zabraknie nam mleka, chleba lub mięsa. Można je dostać od naszych rolników” – wyjaśnia Anna Grabuschnig, która sama piecze chleb. W wiosce znajduje się obecnie z 18 gospodarstw i kilka domów jednorodzinnych.

Miejsce pod opieką Maryi

Otto Strutzmann, wspomina przeszłość: „Kiedy byłem dzieckiem, nie było tu elektryczności ani dróg. Mimo to byliśmy tu szczęśliwi, chociaż nie mieliśmy zbyt wiele”. 80-latek jest przekonany, że wioska znajduje się pod opieką Matki Boskiej, Maryi. A Martin Grabuschnig dodaje: „Wiele się zmieniło w ciągu ostatnich 30 lat. Następne dwa pokolenia są zabezpieczone”.

 

Źródło: krone

Foto: Facebook/@Kirchen , Klöster & Friedhöfe

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.