Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ubezpieczenie społeczne a drobni przedsiębiorcy (Austria)

Po zaistnieniu sprzyjających okoliczności drobni przedsiębiorcy mają możliwość uzyskania zwolnienia od ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalnego. Co ciekawe, poprzez takowe wyłączenie zgodnie z ustawą regulującą ubezpieczenia społeczne nie są automatycznie wpisywani na indywidualne ubezpieczenie społeczne, ale...

Muszą jednak pamiętać o uiszczaniu składki na ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. A kim jest drobny przedsiębiorca? Pod pojęciem drobnego przedsiębiorcy są rozumiane osoby, których roczny dochód nie przekroczy 4743,72 euro oraz obrót związany z ich działalnością gospodarczą wyniesie maksymalnie 30 000 euro. Jako dochody są tutaj rozumiane zyski wykazane w specjalnej decyzji o wysokości podatku dochodowego (Einkommenssteuerbescheid), czyli innymi słowy profity przedsiębiorstwa po odjęciu jego wydatków operacyjnych.

Składanie wniosku

Przedsiębiorca musi złożyć wniosek o zwolnienie z obowiązku płacenia pełnej składki na ubezpieczenie we właściwej dla niego placówce austriackiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla Przemysłu i Handlu (Sozialversicherungsanstalt der gewerblichen Wirtschaft – SVA). W tymże wniosku składający musi wykazać, iż przedstawiona w nim granica dochodu oraz obrotu nie zostanie przekroczona. Należy pamiętać, że wniosek można uzyskać w odpowiedniej dla danego landu placówce SVA, ale można go również znaleźć na ich stronie: www.esv-sva.sozvers.at.

Wymogi

Wniosek może złożyć osoba, która:

  • w ciągu ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie była obowiązkowo ubezpieczona dłużej niż przez 12 miesięcy w rozumieniu ustawy o ubezpieczaniu społecznym osób prowadzących działalność gospodarczą lub
  • ukończyła 60. rok życia bądź
  • ukończyła 57. rok życia oraz przez 5 ostatnich lat mieściła się w wyżej wymienionych granicach dochodu oraz obrotu dla drobnych przedsiębiorców.

Od 1.07.2013 roku można złożyć wniosek, nawet jeśli się nie spełnia powyższych warunków. W takim przypadku możemy ubiegać się o zwolnienie z ubezpieczenia na okres poboru świadczeń związanych z opieką nad dziećmi lub na czas wychowywania dziecka, jest to wtedy maksymalnie 48 miesięcy na każde dziecko oraz maksymalnie 60 miesięcy od narodzin przy porodzie mnogim. W tych przypadkach sumy graniczne zostają podzielone przez liczbę miesięcy, w których dana osoba będzie zwolniona z płacenia składki. W 2014 roku miesięczny dochód nie będzie mógł zatem przekroczyć 395,31 euro, a miesięczny obrót 2500 euro. Należy jednak pamiętać, że wstrzymanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne może zostać zaliczone tylko na miesiące, w których za przynajmniej jeden dzień jest wypłacane świadczenie za opiekę lub wychowanie dziecka. Co ważne, wniosek może złożyć tylko osoba fizyczna. Prezesi takich spółek jak np. spółka z o.o. lub spółka komandytowa bądź jawna nie są traktowani jako drobni przedsiębiorcy. Dlatego dla nich owe przepisy nie mają zastosowania, a oni sami są pozbawieni możliwości ubiegania się o zwolnienie z płacenia ubezpieczenia.

Skutki

Jeśli w roku kalendarzowym, w którym złożono wniosek, wnioskodawca nie skorzystał z żadnych świadczeń związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym lub emerytalnym, zwolnienie od obowiązkowego ubezpieczenia obowiązuje także wstecz, czyli od początku roku bądź od początku poboru świadczeń związanych z opieką lub wychowaniem dziecka. Jeśli jednak drobny przedsiębiorca skorzystał z tychże świadczeń, nie musi uiszczać składek od pierwszego dnia kolejnego miesiąca, po którym został złożony wniosek. Przedsiębiorca jest wtedy ubezpieczony tylko od następstw nieszczęśliwych wypadków i jest zobowiązany tylko do uiszczania składki w wysokości 8,67 euro miesięcznie. Zanim jednak zostanie złożony wniosek o zwolnienie z tego obowiązku, należy być świadomym tego, iż działalność gospodarcza sama w sobie nie zagwarantuje nam ubezpieczenia zdrowotnego bądź emerytalnego. Nie będzie to problemem, jeśli przedsiębiorca podlega pod tzw. ochronę ubezpieczenia (Versicherungsschutz) wynikającą z pobierania emerytury lub zasiłków rodzinnych bądź jeśli owa ochrona wynika z jego innej działalności, np. pracy w zewnętrznej firmie. Jeżeli jednak nie ma on tejże ochrony zagwarantowanej, to np. w przypadku choroby koszty leczenia musi pokryć z własnej kieszeni.

Warto wiedzieć

Jeśli przedsiębiorca przekroczy granice dochodu oraz obrotu, to zwolnienie od obowiązkowej składki przestaje go natychmiast obowiązywać, również i wstecz (za cały rok). Celem wyrównania do kolejnych składek zostaną mu doliczone przez SVA odpowiednie kwoty. Jeśli sam zauważy przekroczenie, powinien niezwłocznie zgłosić ten fakt w SVA, uniknie w ten sposób nieprzyjemności ze strony tegoż urzędu. Należy także pamiętać o tym, że niewymierzenie podatku dochodowego nie zwalnia automatycznie przedsiębiorcy z uiszczania składek. To samo dotyczy podatku obrotowego.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.