Szukaj
Close this search box.
 • Polski
 • Українська

Zwrot podatku w Austrii

Wiele osób zastanawia się co zrobić, by otrzymać możliwie największy zwrot podatku z Austrii. W związku z niesłabnącym zainteresowaniem poniżej przedstawiamy najciekawsze naszym zdaniem pytania, jednocześnie opisując koszty i ulgi podatkowe z których można skorzystać. Rozwiniemy temat odliczeń, by byli Państwo świadomi, jak postępować, aby odzyskać więcej podatku. Jednak czytając poniższy tekst, proszę pamiętać, że jest to tylko pokaz wąskiego zakresu oferowanych przez austriacki urząd możliwości.

Czy od podatku w Austrii mogę odliczyć sobie koszty mieszkania oraz dojazdów do żony i dzieci?

Jeżeli osoba pracuje w firmie, która znajduje się zbyt daleko, aby co dzień po pracy wracać do domu (co najmniej 120 km od domu), ma prawo odliczyć sobie od podatku koszty prowadzenia drugiego gospodarstwa domowego ze względu na pracę. Może to jednak uczynić pod pewnymi warunkami:

 • Osoba ta ma żonę/męża (lub żyje w konkubinacie) – ma możliwość odliczenia kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego. Warunkiem jest to, że żona/mąż tej osoby zamieszkujący wspólnie pierwsze gospodarstwo domowe pracuje i osiąga dochody ponad 2200 € lub co najmniej 1/10 dochodów osiąganych przez osobę odliczającą koszt.
 • Osoba ta ma żonę/męża (lub żyje w konkubinacie) – ma możliwość odliczenia kosztów prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, także jeżeli żona/mąż nie pracuje. Może to jednak uczynić tylko przez pierwsze 2 lata od momentu zatrudnienia.
 • Osoba ta jest kawalerem – może odliczyć koszty prowadzonego gospodarstwa domowego wyłącznie przez okres 6 miesięcy od podjęcia pracy.

W wyjątkowych przypadkach, w zawodach oferujących częste zmiany miejsca pracy, jak np. budownictwo czy pośrednictwa pracy oferujące pracę na umowy czasowe, koszty związane z prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego mogą być uznane nawet przez dłuższy okres czasu.

Jako koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego możemy ująć:

 • koszty czynszu i tzw. kosztów operacyjnych, ewentualnie kosztów wynajmu hotelu do 2200 € miesięcznie;
 • koszty dojazdu do rodziny/pierwszego gospodarstwa domowego – maksymalnie do 306 € miesięcznie.

Musimy pamiętać jednak, że aby powyższe koszty wziąć pod uwagę, musimy posiadać potwierdzenia poniesionych kosztów w postaci rachunków, paragonów, kwitów, biletów itp.

Leczę się na przewlekłą chorobę, czy koszty dojazdów do lekarza również mogę wykazać w swym zeznaniu podatkowym?

W Austrii do kosztów leczenia możliwych do uwzględnienia w zeznaniu podatkowym możemy np. uwzględnić:

 • opłaty za ubezpieczenie zdrowotne;
 • koszt protezy lub leczenia stomatologicznego (np. protezy, korony, mosty);
 • koszty okulistyczne (okulary, soczewki kontaktowe);
 • koszty nabycia aparatu słuchowego;
 • koszty podróży do lekarza lub szpitala.

W jakich okolicznościach mogę w zeznaniu podatkowym potrącić sobie koszty darowizny?

Jak w większości krajów europejskich, również w Austrii od podatku możemy odliczyć koszty darowizny na rzecz pewnych organizacji i instytucji. Według określonych przepisów możemy odliczyć darowizny na rzecz następujących instytucji:

 • uczelnie wyższe – uniwersytety, szkoły artystyczne (Kunsthochschulen), akademie sztuk pięknych
 • Austriacka Akademia Nauk (Österreichische Akademie der Wissenschaften)
 • Fundusze Promocji Badań (Forschungsförderungsfonds)
 • Austriacka Biblioteka Narodowa (Österreichische Nationalbibliothek)
 • Akademia Dyplomatyczna (Diplomatische Akademie)
 • Austriacki Instytut Archeologiczny (Österreichisches Archäologisches Institut)
 • Instytut Badań Historycznych Austrii (Institut für Österreichische Geschichtsforschung)
 • Federalny Urząd Zabytków (Bundesdenkmalamt) oraz niektóre muzea
 • organizacje działające na rzecz promocji sportu dla osób niepełnosprawnych.

Możemy również odliczyć specjalne datki pieniężne na cele charytatywne na rzecz walki z ubóstwem i biedą w krajach rozwijających się czy pomoc ofiarom katastrof. Od 1 stycznia br. możliwe są także odliczenia darowizn dla organizacji działających na rzecz środowiska, ochrony przyrody i schronisk dla zwierząt. Lista organizacji, które można wspierać, znajdują się na stronach Austriackiego Ministerstwa Finansów (Bundesministerium für Finanzen).

Czym jest tzw. Kinderfreibetrag?

Od 2009 roku jako specjalny koszt w zeznaniu podatkowym można uwzględnić kwotę wolną od podatku ze względu na utrzymanie potomstwa, tzw. Kinderfreibetrag. Dotyczy to nie tylko dzieci mieszkających w Austrii, ale również dzieci krajów członkowskich Unii Europejskiej, czyli również Polski. W przypadku małżeństwa małżonek może jednorazowo z tytułu Kinderfreibetrag odliczyć sobie kwotę 220 €. Jeżeli o ulgę wnioskowaliby oboje rodzice, wtedy każde z rodziców może odliczyć sobie 132 €. Aby niniejszą ulgę uwzględnić w zeznaniu podatkowym, należy przez okres co najmniej 6 miesięcy pobierać w Austrii na dziecko zasiłek rodzinny Familienbeihilfe.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.