Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niezdolność do pracy: Obowiązki pracodawcy i pracowników w Niemczech

Nieobecność pracownika z powodu choroby jest szczególnym wyzwaniem dla małych przedsiębiorstw. Nieprzyjemnie robi się szczególnie wtedy, kiedy pracownik nie uważa, aby poinformowanie pracodawcy o swojej absencji w odpowiednim czasie było konieczne, lub gdy padnie podejrzenie, że jest „chory” tylko dlatego, że dzień wcześniej był na imprezie. Na to firma nie może sobie pozwolić, a pracownik musi firmę bezzwłocznie poinformować o przyczynach nieobecności.

Jeżeli pracownik jest chory, pracodawca ma obowiązek wypłacania mu w dalszym ciągu wynagrodzenia czy pensji, ale… W zamian musi on jednak w pierwszym dniu poinformować firmę, w której jest zatrudniony, że jest chory i jak długo przewiduje się jego niezdolność do pracy. Oprócz tego jest zobowiązany w określonym terminie przedłożyć w formie zaświadczenia lekarskiego potwierdzenia jego stanu chorobowego. Jeżeli pracownik zachoruje w czasie urlopu czy wyjazdu służbowego, też musi o tym poinformować, pod jakim adresem można go osiągnąć. Należy także pamiętać o tym, że jeśli pracownik wie, że nie może pracować, powinien poinformować o tym firmę jeszcze przed pójściem do lekarza. A kiedy jest już chory, a jego niezdolność do pracy trwa dłużej niż wcześniej prognozowano, musi po raz kolejny o tym poinformować, i to bez względu na to, czy ma jeszcze prawo do wypłaty pensji ze strony przedsiębiorcy. Pracownik jest zobowiązany do tego, by informować o chorobie osobiście szefa firmy albo inną odpowiedzialną za te sprawy w firmie osobę (np. bezpośredniego przełożonego, działu kadr itp.). Może także zobowiązać członka rodziny lub znajomego do zgłoszenia stanu chorobowego czy też zgłosić chorobę przez e-mail, SMS lub telefonicznie. Najważniejsze, by zrobił to jak najszybciej, bo jeśli nie uczyni tego w odpowiednim czasie, można wystosować do niego upomnienie.

Pracownik musi wykazać, że jest chory

Pracownik musi przedstawić zaświadczenie lekarskie, które potwierdza jego niezdolność do pracy. Jeżeli nie uzgodnili Państwo inaczej, ma on w obowiązku dostarczenie owego zaświadczenia do firmy najpóźniej do czwartego dnia swojej nieobecności. Można jednak zaświadczenia lekarskiego zażądać wcześniej, na przykład pierwszego dnia zachorowania. Do tego może firma zobowiązać swoich pracowników słownie lub na piśmie. Tę zasadę można zastosować względem wszystkich lub tylko niektórych pracowników. Nie można tego jednak stosować, jeśli przedsiębiorstwo podlega układowi zbiorowemu, który takie mechanizmy wyklucza.

Wskazówka

Firma nie potrzebuje żadnego konkretnego powodu, by zażądać zaświadczenia lekarskiego już w pierwszym dniu niezdolności pracownika do pracy. Jeżeli zaświadczenie o niezdolności do pracy nie znajdzie się w firmie na czas, można wstrzymać wypłatę płacy czy pensji danego pracownika. Pensję tę należy jednak nadpłacić najpóźniej po uzyskaniu zaświadczenia lekarskiego.

Kroki pracodawcy

Jeżeli firma wstrzyma wypłacanie pensji z racji tego, że nie ufa swojemu pracownikowi, wtedy w przypadku sprawy spornej będzie musiała przedstawić przed sądem dowody na to, ale fakt, że pracownik w czasie choroby odwiedził knajpę czy widziano go w parku miejskim nie jest wystarczający. Może to robić, jeżeli nie ma to ujemnego wpływu na jego powrót do zdrowia. Dla sądu ważny i wiarygodny wniosek istnieje, gdy:

  • Pracownik groził chorobowym, ponieważ firma nie chciała mu dać urlopu.
  • Będzie chorował w tym samym czasie co pracownik, z którym jeździ razem do pracy.
  • Będąc chory, wykonuje inną pracę, która nie jest możliwa do pogodzenia z obecnym stanem chorobowym.

Firma zobowiązana jest do przyjęcia również zaświadczenia z zagranicy, chyba że coś wskazuje na to, że ów zagraniczny lekarz nie może rozróżnić choroby i niezdolności do pracy – tak jak wymaga tego niemieckie prawo. Z katarem można przecież iść do pracy, nawet jeżeli lekarz przepisze krople do nosa.

Jeżeli są podejrzenia, że pracownik udaje chorego, aby np. pomóc koledze na budowie, można wynająć detektywa. Jeżeli firma jest w posiadaniu takich dowodów, dzięki którym może udowodnić, że pracownik udaje niezdolnego do pracy, to może go bezzwłocznie zwolnić.

Poinformuj jego kasę chorych

Można zlecić ekspertyzę poprzez służbę medyczną ubezpieczenia zdrowotnego. Kasa chorych pracownika jest zobowiązana do wydania orzeczenia lekarskiego, jeżeli jesteście Państwo w stanie przedstawić wątpliwości mające uzasadnienie odnośnie niezdolności do pracy pracownika.

Przykład: powody do ekspertyzy chorobowego pracownika

Kasa chorych musi np. wydać orzeczenie lekarskie, jeżeli pracownik jest często niezdolny do pracy np. w poniedziałki lub piątki.

Do ekspertyzy wystarczy czasem telefon do kasy chorych. Jeśli biegły uzna, że pracownik faktycznie jest zdolny do pracy, firma zostanie o tym poinformowana. Można wtedy zażądać zwrotu nadpłaconej pensji. Jeżeli pracownik nie pojawi się do kontroli w określonym terminie w służbie zdrowia, firma może odmówić zapłaty pensji. A gdy okaże się, że pracownik pozorował swoją niezdolność do pracy, można go bezwarunkowo zwolnić.

Firma ma prawo odmówić zapłacenia pensji bez ekspertyzy ze służby zdrowia, jednakże wtedy w przypadku sprawy spornej konieczne są niepodważalne argumenty, które trzeba będzie przedstawić i udowodnić.


W razie pytań zapraszamy na
www.smuda-consulting.com
lub telefonicznie
0048 / 77 403 24 26

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.