Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Bawaria zaostrza restrykcje

Bawaria ponownie zaostrzyła obowiązujące nakazy. Co obowiązuje więc w kraju związkowym?

Od początku listopada w Bawarii obowiązuje częściowy lockdown, mający na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem. W kraju związkowym obowiązują w większości te same obostrzenia, jak w większości kraju. Część z nich została jednak zaostrzona. Teraz władze landu ponownie zaostrzyły obostrzenia, które wejdą w życie 9 grudnia i będą obowiązywały do 5 stycznia.

Ograniczenia kontaktu

Już od marca mieszkańcy w Bawarii są zasadniczo zobowiązani do ograniczania kontaktu z innymi osobami. 1 grudnia obostrzenie to zostało zaostrzone. Od początku miesiąca możliwe są spotkania maksymalnie 5 osób mieszkających w dwóch gospodarstwach domowych. Dzieci poniżej 14 roku życia są jednak postrzegane jako wyjątek i nie są wliczane w liczbę uczestników. Dotyczy to zarówno spotkań w przestrzeni publicznej jak i prywatnej. Imprezy w miejscach publicznych są zakazane. Kto nie będzie przestrzegał obostrzeń, musi liczyć się z grzywną.

Obostrzenie ma zostać jednak poluzowane w święta. Od 23 do 26 grudnia będą możliwe spotkania do 10 osób niezależnie od ilości zamieszkanych gospodarstw domowych. Dzieci do 14 roku życia będą objęte wyjątkiem. Oznacza to, że w sylwestra możliwe są spotkania jedynie w pięć osób.

Godzina policyjna

Mieszkańcy całej Bawarii od 9 grudnia będą mogli opuszczać swoje mieszkania tylko z ważnego powodu. Do tego zalicza się wyjście do pracy, lekarza, na zakupy, w odwiedziny do bliskich osób czy w celu uprawiania sportu na świeżym powietrzu. W miejscach, w których liczba zakażeń przekracza 200 na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia, wprowadzony zostanie zakaz wyjścia między 21.00 i 5.00.

Odwiedziny w szpitalach i domach opieki

Odwiedziny w szpitalach, domach starości i placówkach opieki dla osób niepełnosprawnych są zasadniczo możliwe. Obowiązują jednak zaostrzone zasady higieny, obowiązek utrzymania odstępu i zakaz wstępu do placówki, jeśli u odwiedzającego występują objawy choroby. W wielu miejscach właściciele ograniczyli możliwość odwiedzin, by zmniejszyć ryzyko zakażenia mieszkańców. Od 9 grudnia władze kraju związkowego zaostrzają obostrzenia. Każdego pensjonariusza będzie mogła odwiedzić jedna osoba dziennie. Wpuszczone zostaną tylko osoby posiadające negatywny wynik na koronawirusa i mające przy sobie maskę FFP2. Dodatkowo wszyscy mieszkańcy muszą przejść dwa razy w tygodniu test na koronawirusa.

Obowiązek zakrycia ust i nosa

Nakaz zakrycia ust i nosa obowiązuje w sklepach, transporcie publicznym, gabinetach lekarskich, szkołach i wielu innych miejscach. Od 1 grudnia maskę ubrać należy także przed sklepami i centrami handlowymi oraz na parkingach. Wyjątek dotyczy dzieci do 6 roku życia. Kto tego nie zrobi, zapłaci 250-500 euro kary. W transporcie publicznym, jak i na dworcach, przystankach itp. policja oraz pracownicy będą kontrolowali, czy wszyscy zakrywają usta i nos.

Nakaz ubrania maski obowiązuje w miejscu pracy, gdzie nie da się utrzymać minimalnego odstępu, jak i w pomieszczeniach wspólnych. Obowiązek został wprowadzony także w wielu miejscach publicznych.

Gastronomia i turystyka

Lokale gastronomiczne i bary oraz kluby i dyskoteki pozostają zamknięte. Możliwe jest jedynie wydawanie posiłków na wynos lub z dostawą. Kantyny pozostają otwarte. W nocy, między 22.00 a 6.00 obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu i jego spożywania w znanych miejscach publicznych. W miejscach, w których liczba zakażeń przekroczy 200 na 100 tys. mieszkańców tygodniowo, zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych obowiązuje przez całą dobę.

Hotele, pensjonaty, schroniska i miejsca kempingowe pozostają zamknięte dla turystów. Możliwe jest jedynie oferowanie noclegów dla osób na wyjazdach służbowych. Organizowanie konferencji czy targów pozostaje zakazane.

Szkoły i placówki Kita

Placówki Kita i żłobki pozostają otwarte, a ich zamknięcie nie jest brane pod uwagę. Do szkół od 8 grudnia wrócą uczniowie klas 1-7 oraz uczniowie szkół specjalnych. Obowiązywać będzie jednak reźim sanitarny. Przykładowo po każdej lekcji klasy muszą być wietrzone przez 5 minut. We wszystkich szkołach obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa.

Od 9 grudnia w miejscach, gdzie liczba zakażeń przekroczy 200 na 100 tys. mieszkańców tygodniowo, wszyscy uczniowie od 8 klasy będą musieli przejść na nauczanie hybrydowe, a uczniowie szkół zawodowych będą nauczani zdalnie. Wyjątkiem objęte zostały klasy kończące szkoły oraz szkoły specjalne.

Osoby chore muszą przed powrotem do szkoły otrzymać zaświadczenie od lekarza poświadczające, że dziecko jest zdrowe lub muszą przedstawić negatywny test na koronawirusa. To nie dotyczy osób z lekkim kaszlem lub katarem, przed powrotem muszą nie mieć one jednak objawów od 48 h.

Dzieci uczęszczające do placówek Kita nie muszą przedstawić zaświadczenia lekarskiego lub negatywnego testu, lecz 48 godzin przed pójsciem do placówki nie mogą mieć objawów choroby.

Ferie świąteczne rozpoczną się 19 grudnia.

Szkoły wyższe zasadniczo od 1 grudnia funkcjonują w trybie zdalnym. Zajęcia stacjonarne są jednak możliwe.

Wszystkie placówki kształcenia pozaszkolnego mogą oferować zajęcia tylko w formie zdalnej.

Placówki kultury i spędzania wolnego czasu

Teatry, kina, opery, hale koncertowe, parki rozrywki, kasyna, sale zabaw, punkty bukmacherskie, parki wodne, pływalnie, sauny, termy, placówki wellness, szkoły tańca, muzea, miejsca pamięci, zamki, ogrody zoologiczne, ogrody botaniczne i inne tego typu miejsca zostały zamknięte. Także obiekty sportowe i studia fitness nie mogą wznowić działalności. Otwarte pozostają biblioteki, placówki socjalne oraz punkty doradcze.

W Bawarii niemożliwe jest aktualnie skorzystanie z kolei linowej, rejsu statkiem, czy oprowadzania po mieście. Niemożliwa jest również jazda busem turystycznym.

Handel

Sklepy pozostają otwarte. Obowiązuje jednak nakaz zakrycia ust i nosa oraz limit klientów. Salony fryzjerskie są otwarte. Zamknięte zostały jednak salony kosmetyczne, tatuażu, gabinety masażu i inne podobne zakłady usługowe. Otwarte pozostają także cotygodniowe bazarki oraz małe pchle targi.

Sport

Od 2 listopada niemożliwe jest amatorskie uprawianie sportów lub w czasie wolnym. Wyjątkiem objęte są tylko sporty indywidualne i sporty uprawiane z mieszkańcami tego samego gospodarstwa domowego na świeżym powietrzu. Hale sportowe, zamknięte obiekty sportowe i studia fitness pozostają zamknięte.

Zakazane jest uprawianie sportów drużynowych. Wyjątek dotyczy jedynie osób uprawiających sporty zawodowo. W takim wypadku mogą odbywać się mecze, jednak bez widowni.

Demonstracje

Dozwolone jest organizowanie demonstracji, jeśli wszyscy uczestnicy utrzymują odstęp minimalny. Jeśli liczba uczestników przekroczy 200 osób, obowiązuje nakaz zakrycia ust i nosa.

Kościoły

Pod pewnymi warunkami możliwe są spotkania religijne. Utrzymany musi być odstęp minimalny, a usta i nos zakryte. Przy wydawaniu komunii nie może dojść do dotknięcia, nie można pocałować Tory w synagodze, w meczetach każdy musi mieć swój dywan do modlitwy oraz swój Koran. Od 8 grudnia na mszach i nabożeństwach obowiązuje zakaz śpiewania.

Kwarantanna dla przyjeżdżających

Kto przyjedzie do Bawarii z obszaru ryzyka, musi zasadniczo odbywać kwarantannę. Od 9 grudnia ta zostanie jednak skrócona do 10 dni. Najszybciej po 5 dniach można wykonać test na koronawirusa, którego negatywny wynik może wcześniej zakończyć kwarantannę. Wyjątkiem objęte zostały osoby dojeżdżające do pracy. Z kolei osoby przekraczające granicę na maksymalnie 24 h nie mogą już tego robić, chyba że odbędą kwarantannę. Możliwe są odwiedziny członków rodziny pierwszego i drugiego stopnia (rodzice i dziadkowie).

Stan na 07.12.2020

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.