Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Alternatywy dla podwyżki czyli na co najczęściej mogą liczyć pracownicy w Niemczech

Wolne od podatku dodatki do płacy będące dodatkową formą wynagrodzenia zyskują na popularności – obecnie co drugie przedsiębiorstwo w Niemczech oferuje swoim pracownikom dodatkowe świadczenia finansowe celem podwyższenia pensji. Specjalnie dla naszych czytelników sprawdziliśmy jakie.

Wolna od podatku dopłata od szefa zamiast podwyżki? Bardzo możliwe! Niemieckie firmy bowiem chętnie korzystają z tej furtki. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Towers Watson prawie w co drugim niemieckim przedsiębiorstwie takie praktyki są na porządku dziennym. Pracownicy korzystają więc z rabatów pracowniczych, talonów na benzynę czy zniżek na komunikację miejską lub inne formy transportu. Dzięki temu obie strony oszczędzają czy to na podatkach czy na składkach socjalnych.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy również ranking najbardziej popularnych dodatkowych świadczeń na jakie można liczyć pracując w Niemczech.

Miejsce 5: Opieka nad dziećmi (17%)

Dodatki do kosztów opieki nad dziećmi wypłaca niestety zdecydowana mniejszość pracodawców. Niemniej jednak zyskują one coraz to bardziej na popularności.

Miejsce 4: Rabaty firmowe (33%)

Czy to poprzez rabaty pracownicze czy ulgi na towary na własne potrzeby pracowników – dzięki zniżkom na produkty firmowe oszczędzają obie strony, czy to na składkach czy na podatkach.

Miejsce 3: Posiłki (43%)

Na podium zestawienia znalazły się także posiłki. Prawie co druga firma w Niemczech oferuje swoim pracownikom talony na jedzenie bądź tańsze posiłki w firmowej kantynie.

Miejsce 2: Pożyczka pracownicza (74%)

Wiele firm oferuje swoim pracownikom także kredyty, często na bardzo atrakcyjnych warunkach. Pracodawcy chcą w ten sposób zatrzymać swoich podwładnych na dłuższą metę w firmie i dodatkowo ich zmotywować.

Miejsce 1: Korzystanie z telefonu (75%)

Niemieckie firmy najchętniej przejmują jednak koszty związane z korzystaniem z telefonu komórkowego, udostępniając pracownikowi telefon służbowy do użytku prywatnego czy „dokładając” się do zobowiązań wynikających z prywatnej umowy z operatorem, podpisanej przez pracownika.

 

Źródło: towerswatson.com

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.