Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Co robić, kiedy pracodawca zwleka z wypłaceniem Twojej wypłaty?

Wypracowałeś uzgodnione godziny pracy, zrobiłeś, co do Ciebie należało – mimo tego, wciąż nie otrzymałeś zapłaty. Takie przypadki niestety się zdarzają, a Ty, jak pracownik, musisz wiedzieć jakie podjąć kroki, by nie przegapić żadnych terminów.

Kiedy pracodawca wstrzymuje Twoje wynagrodzenie, musisz działać szybko. Inne zasady obowiązują jednak osoby zatrudnione, a inne osoby wykonujące wolny zawód. Oto najczęstsze sytuacje i wskazówki, jak sobie z nimi poradzić.

Przypadek I: Jesteś osobą zatrudnioną

Wpierw musisz wystosować pismo do Twojego pracodawcy, wskazując termin, do którego ma wypłacić zaległą wypłatę. Możesz to zrobić za pomocą tradycyjnej poczty lub drogą elektroniczną. Jeżeli po podanym przez ciebie terminie w dalszym ciągu nie otrzymałeś wynagrodzenia, nie pozostaje Ci nic innego jak wejść na drogę prawną. W tym celu możesz sformułować nakaz zapłaty lub pozwać pracodawcę w sądzie pracy.

Kiedy pracodawca wstrzymuje Twoją wypłatę przez co najmniej dwa miesiące, możesz zaniechać wypełniania swoich obowiązków powołując się na prawo odmówienia wykonywania pracy. Należy zrobić to pisemnie, aby nie straciło wartości przed sądem. Później możesz nie chodzić do pracy, nie tracąc prawa do wynagrodzenia.

Uwaga: Bardzo często w umowach o pracę określone są terminy, do których musi zastosować się pracownik, aby otrzymać swoje pieniądze. W innym wypadku można je stracić.

Jak wnieść pozew o wypłacenie zaległego wynagrodzenia (Lohnklage)?

Pozew można wnieść w najbliższym sądzie pracy. Osoby wykonujące wolny zawód muszą udać się w tym celu do sądu cywilnego. Pomoc adwokata nie jest wymagana. Zgodnie z artykułem 130 oraz 253 punkt 1 Kodeksu Postępowania Cywilnego (ZPO), pozew musi zawierać:

– dane sądu, do którego wniesiony jest pozew,

– określenie stron wraz z wskazaniem ich przedstawicieli łącznie z adresem do korespondencji,

– przedmiot wnioskowania,

– wskazanie, z jakiego stosunku  wynika wysunięte roszczenie,

– podpis osoby, która wnosi pozew.

Pozew można wnieść również wtedy, gdy nie wysłaliśmy pracodawcy upomnienia.

Przypadek II: Jesteś osobą wykonującą wolny zawód

Kiedy zleceniodawca nie reguluje wystawionego przez Ciebie rachunku, warto wysłać mu pocztą (również elektroniczną) upomnienie. Zleceniodawcy często zapominają o uregulowaniu należności. Jeżeli nic to nie da, możesz sformułować nakaz wypłaty lub wnieść pozew o wypłacenie zaległego wynagrodzenia do sądu cywilnego.

Uwaga: Również w tym przypadku warto sprawdzić czy w umowie nie zostały ustalone terminy, do których musisz się zastosować. Po upływie trzech lat sprawy ulegają przedawnieniu i nie masz już prawa domagać się swoich pieniędzy. Termin ten jest liczony od 31 grudnia roku, w którym wystawiłeś rachunek. Dla przykładu, jeżeli wystawiłeś rachunek 20 czerwca 2015, termin przedawnienia zaczyna liczyć się od 12 grudnia 2015, a rachunek traci ważność z dniem 31 grudnia 2018.

Przypadek III: Jesteś osobą zatrudnioną przez firmę pośredniczącą w zatrudnieniu pracowników czasowych

W tym przypadku możliwe są dwa stosunki zatrudnienia – albo jesteś związany umową z firmą zatrudniającą pracowników czasowych, albo z firmą pośredniczącą w tego rodzaju zatrudnieniu. W obu przypadku musisz postępować tak samo, jak osoba zatrudniona na stałe.

Wpierw upominasz firmę, z którą zawarłeś umowę. Kiedy po upływie określonego przez Ciebie terminu nadal nie otrzymałeś zaległego wynagrodzenia musisz podjąć kolejne kroki prawne. W tym celu składasz pozew w sądzie pracy.

Masz prawo do niewykonywania pracy, jeżeli wcześniej poinformowałeś pracodawcę o skorzystaniu z Twojego prawa do odmówienia wykonywania pracy. Możliwe jest również natychmiastowe wypowiedzenie umowy o pracę.

Uwaga: Podobnie jak w przypadku osób zatrudnionych na stałe, w Twojej umowie mogą być określone terminy, których musisz przestrzegać, by nie stracić prawa do swojego wynagrodzenia. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.