1. Znajdź nową kasę chorych
Zastanów się która z funkcjonujących na rynku kas najbardziej do ciebie pasuje. Pomóc mogą ci w tym wszelkiej maści porównywarki. Warto zapytać również znajomych o doświadczenia z poszczególnymi kasami.
2. Wypowiedz umowę
Jeśli należysz już do jednej z kas chorych (przez conajmniej 18 miesięcy), musisz wypowiedzieć umowę by ją zmienić. Okres wypowiedzenia wynosi dwa miesiące (aż do końca miesiąca) a kasa wyśle ci potwierdzenie wypowiedzenia w przeciągu 14 dni. Umowę można wypowiedzieć bez narażania się na przykre konsekwencję. Zadbał o to ustawodawca. Nawet jeśli nie wypali zmiana, pozostaniesz automatycznie ubezpieczony w poprzedniej kasie. Nie jest możliwe podwójne ubezpieczenie.
W przypadku, gdy jesteś w danej kasie dobrowolnie i chcesz wypowiedzieć umowę celem zmiany ubezpieczenia na prywatne, okres 18 miesięcy nie obowiązuje.
3. Złóż wniosek o przystąpienie do nowej kasy
Złóż wniosek o przystąpienie w swojej nowej kasie chorych. Tak zwany Beitrittsatrag można zwykle znaleźć na stronie kasy czy to w postaci dokumentu do ściągnięcia czy formularza do wypełnienia on-line. Nieodłącznym warunkiem rozpatrzenia wniosku jest podanie swoich danych osobowych oraz danych poprzedniej kasy chorych.
Wskazówka: Nawet jeśli już jesteś członkiem innej kasy, przy zmianie nowa nie może odmówić ci przyjęcia – niezależnie od stanu zdrowia czy wieku.
Warto wiedzieć:
Jeśli kasa chorych poinformuje cię o planowanych podwyżkach np. składki dodatkowej (niem. Zusatzbeitrag) przysługuje ci prawo do nadzwyczajnego wypowiedzenia. Prawo to pozostaje w mocy aż do momentu w którym w życie wejdzie nowa wysokość składki. Powinieneś się zatem śpieszyć – kasy informują o podwyżkach zwykle z miesięcznym wyprzedzeniem.
Pamiętaj, że wypowiedzenie umowy musi odbyć się drogą pisemną. Najlepiej przekazać je osobiście w placówce lub wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. W razie wątpliwości możesz bez problemu wykazać datę wysłania i udowodnić swoją rację.
Twoja kasa chorych powinna w przeciągu 2 tygodni wystawić ci potwierdzenie wypowiedzenia umowy czyli Kündigungsbestätigung. Jeśli tak się nie stanie, warto dopytać dlaczego.
Członkostwo w poprzedniej kasie chorych jest zakończone dopiero wtedy, gdy nowa kasa potwierdzi pisemnie, że stałeś się jej członkiem. Jesteś zobowiązany do przedłożenia zaświadczenia o podpisania umowy z inną kasą najpóźniej do końca okresu wypowiedzenia. Osoby które podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zwykle zaświadczenie przedkładają pracodawcy. Innymi słowy – ochrona ubezpieczeniowa podczas zmiany kasy nie jest w żadnym momencie zagrożona.