Szukaj
Close this search box.
 • Polski
 • Українська

Kasy chorych w Niemczech – usługi ważne i ważniejsze

Wybór kasy chorych w Niemczech do najłatwiejszych nie należy. Jednym z ważniejszych kryteriów są usługi które są nam oferowane. Kilka słów i informacji na ten temat.

Według najnowszych danych, już dzisiaj wydatki kas chorych mają wzrastać szybciej niż ich dochody. Póki co – zdaniem ekspertów – kasy chorych i fundusze zdrowia mają jeszcze znaczne rezerwy, jednak stopnieją one tak szybko, jak śnieg w słońcu. W związku z tym, już pod koniec przyszłego roku składki dodatkowe mają wynosić średnio powyżej jednego procenta.

Pomimo możliwości potencjalnych oszczędności: przy wyborze kasy chorych nie chodzi tylko o składkę. Stefan Albers, członek zarządu Federalnego Zrzeszenia Konsultantów Ubezpieczeniowych (Bundesverband der Versicherungsberater), obserwuje już wyraźny „wyścig o najniższe ceny” i obawia się jego negatywnych skutków na jakość zakresu ubezpieczeń. „W przyszłości kasy chorych dobrze przemyślą, które dodatkowe usługi zaoferować swoim klientom i bardzo możliwe, że ograniczą się jedynie do tych najmniej kosztownych”.

Według Stiftung Warentest (przyp. red. fundacja przeprowadzająca niezależne testy porównawcze produktów i usług) 95% usług jest we wszystkich kasach jednakowe – co jest regulowane prawnie w ramach podstawowej opieki medycznej. Mimo wszystko, dobra obsługa może być równie ważna, jak dodatkowe świadczenia. Wiele kas zwraca np. część składek, jeżeli osoba ubezpieczona nie skorzystała z żadnych usług. Pacjenci są też kuszeni korzyściami, jeśli będą poddawali się regularnie badaniom profilaktycznym lub zaczną prowadzić zdrowy tryb życia.

Według indywidualnych potrzeb przejęcie przez kasę alternatywnych metod leczenia, jak homeopatia, czy osteopatia jest również jednym z kryteriów. Ponadto, profesjonalne czyszczenie zębów, dodatkowe badania profilaktyczne lub zasięgnięcie drugiej opinii lekarskiej mogą być dla pacjenta interesujące.

Najpopularniejsze usługi dodatkowe wg statystyk portalu Kassensuche.de to:

 • profesjonalne czyszczenie zębów (całkowite lub częściowe przejęcie kosztów),
 • dodatkowe badania profilaktyczne,
 • przejęcie kosztów homeopatii,
 • bonus za utrzymanie prawidłowej wagi,
 • bonus za niepalenie tytoniu / rzucenie palenia,
 • bonus za stosowanie się do wszystkich ochronnych szczepień,
 • bonus za doroczną profilaktykę zębów,
 • bonus za uczestnictwo w profilaktyce chorób nowotworowych (kobiety od 20. r. ż; mężczyźni od 40 r.ż.)
 • bonus za uczestnictwo w ogólnych badaniach kontrolnych (co 2 lata od 35 r.ż.)
 • program zwrotu składki w przypadku nieskorzystania z usług.

Zasady przyznania tych usług są zwykle różne w poszczególnych kasach.

 

Lista dodatkowych usług jest bardzo długa, od sztucznego zapłodnienia po badania lekarza medycyny sportowej. Klienci powinni jednak oceniać kasę zarówno pod kątem wysokości składki, jak i oferowanych usług. Dla osób, które są zadowolone z usług swojej dotychczasowej kasy chorych, zmiana może być zupełnie nieopłacalna.  

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.