Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Mieszkanie w Niemczech a termin wypowiedzenia umowy

Chcesz wypowiedzieć umowę najmu w Niemczech? Zła wiadomość – bezterminowe wypowiedzenie jest możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach. Decydując się na rozwiązanie stosunku najmu musisz jednak wziąć pod uwagę kilka naprawdę ważnych detali.

Okres wypowiedzenia dla najemcy

Będąc najemcą i chcąc wypowiedzieć umowę, niezależnie od czasu wynajmowania danego lokum, termin wypowiedzenia to zawsze 3 miesiące. Oczywiście, od reguły zawsze są wyjątki. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Możesz wypowiedzieć umowę i już w kolejnym tygodniu opuścić mieszkanie jeśli zaistnieją okoliczności uniemożliwiające dalszy pobyt w mieszkaniu. Do takowych zaliczamy usterki bądź warunki mieszkaniowe stwarzające zagrożenie zdrowia dla Ciebie oraz członków Twojej rodziny.

Okres wypowiedzenia dla wynajmującego

Wynajmujący nie może Cię wyrzucić na bruk z dnia na dzień. W przypadku uzasadnionego, bezterminowego, wypowiedzenia również nie musisz od razu pakować swoich walizek. Wynajmujący powinien Ci dać od tygodnia do dwóch na wyprowadzkę. Przy zwyczajnym wypowiedzeniu, termin jest zależny od czasu trwania stosunku najmu. Jeśli zamieszkiwałeś mieszkanie:

  • do 5 lat, termin wypowiedzenia to 3 miesiące;
  • dłużej niż 5 lat, termin wypowiedzenia to 6 miesięcy;
  • dłużej niż 8 lat, termin wypowiedzenia to 9 miesięcy.

Uwaga!

Wypowiedzenie umowy (dotyczy zarówno Ciebie jako najemcy ale i wynajmującego) powinno zostać  dostarczone najpóźniej do trzeciego dnia roboczego w danym miesiącu tak by ten miesiąc został zaliczony do terminu wypowiedzenia. Do dni roboczych zalicza się wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem niedzieli oraz ustawowych dni wolnych od pracy.

Przykład:

Jeśli chcesz się wyprowadzić wraz z 30 czerwca 2015 roku, wypowiedzenie powinieneś złożyć najpóźniej w sobotę 4 kwietnia 2015 roku.

Przegapiłeś termin?

Jeśli przeliczyłeś się i z tego powodu wysłałeś wypowiedzenie zbyt późno, nie oznacza to że jest ono nie ważne. Ponowne redagowanie dokumentu nie jest koniecznie, gdyż moment zakończenia stosunku najmu odkłada się po prostu w czasie. Możesz także poprosić swojego najemcę o zakończenie umowy przed upłynięciem terminu.

Przykład:

Chcesz zakończyć stosunek najmu wraz z 31 maja 2015. Niestety wypowiedzenie zostało dostarczone dopiero 5 marca. Termin wypowiedzenia przesunie się o kolejny miesiąc na 30 czerwca, gdyż wypowiedzenie zostało zbyt późno doręczone.

Wskazówka:

Jeśli odbiorca czyli w tym przypadku wynajmujący, zaprzecza jakoby otrzymał wypowiedzenie, powinieneś posiadać dowód doręczenia. W tym celu radzimy wysłać dokument listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Możesz zlecić doręczenie kurierowi, wtedy może on poświadczyć, że list faktycznie trafił w ręce wynajmującego.

Termin wypowiedzenia regulowany przez umowę najmu

Jeśli w umowie najmu, znajduje się zapis o krótszym terminie wypowiedzenia niż ten ustawowo przyjęty, jesteś zobowiązany do przestrzegania postanowień umowy. Wynajmujący musi za to trzymać się ustawowych terminów wypowiedzenia, bez względu na postanowienia umowy.

Podobnie jest w przypadku, gdzie termin wypowiedzenia jest dłuższy niż ten zawarty w ustawie. Jako najemca stosujesz się do postanowień umowy a wynajmujący do ustawy.

Alternatywy?

Wszystko zależy od umowy najmu, chcąc jednak skrócić termin wypowiedzenia możesz zaproponować wynajmującemu następnego najemcę. Między bajki należy jednak włożyć opowiastki o trzech następnych najemcach z pośród których wynajmujący wybiera Twojego następcę. Z zasady nie jest on bowiem do tego zobligowany.

Znalazłeś mieszkanie w lepszej okolicy ale termin wypowiedzenia nie pokrywa się z terminem wprowadzenia się do nowego lokum? Wszystko jest kwestią negocjacji. Masz możliwość zawarcia tzw. Aufhebungsvetrag czyli umowy znoszącej określony stosunek prawny (w Twoim przypadku stosunek najmu). Bardzo często wynajmujący nie będzie rzucał Ci kłód pod nogi i przystanie na Twoją prośbę.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.