Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Familiengeld z Bawarii

Republika Federalna Niemiec ma bardzo rozbudowany system pomocy społecznej. Rodziny wspomagane są między innymi świadczeniem Kindergeld, a świeżo upieczeni rodzice mogą ubiegać się o świadczenie Elterngeld. Jeden land jest jednak szczególnie przyjazny rodzinom, to Bawaria.

Ten land wprowadził 1 sierpnia 2018 nowe świadczenie przeznaczone dla rodziców dzieci w wieku od 2 do 3 lat. Po zakończeniu wypłacania świadczenia rodzicielskiego Elterngeld rodziny nadal wspomagane są finansowo w postaci świadczenia rodzinnego – Familiengeld. Świadczenie to można otrzymywać do ukończenia przez dziecko 36. miesiąca życia. Zasiłek zastąpił uprzednio wypłacane: Betreuungsgeld – jest to wsparcie finansowe na pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem – i Landeserziehungsgeld – zasiłek wychowawczy.

Dla kogo Familiengeld?

Familiengeld to świadczenie rodzinne, mogą je otrzymać rodzice mieszkający na terenie landu Bawaria bez spełniania wymogu kryterium dochodowego czy też wykazania zatrudnienia. Świadczenie przyznawane jest także niezależne od tego, czy opiekę nad dzieckiem sprawują osobiście rodzice, rezygnując z pracy zawodowej, czy też powierzają opiekę nad latoroślą instytucji żłobka bądź innej placówki. Ustawodawcy wyszli z założenia, że rodzice wiedzą najlepiej, jak zagospodarować te pieniądze – czy wydać je na opłatę za żłobek, czy zapłacić za inne zajęcia rozwijające dziecko i nie ma potrzeby narzucania jednej konkretnej formy opieki i sposobu wydatkowania świadczenia.

Wysokość świadczenia

Familiengeld ustalono na poziomie 250 euro na miesiąc na pierwsze i drugie dziecko w rodzinie. Na trzecią pociechę można otrzymać 300 euro. Świadczenie jest w wyższej wysokości niż uprzednio przysługujące zasiłki po zakończeniu wypłacania zasiłku rodzicielskiego – Elterngeld. Zwłaszcza rodziny wielodzietne i z niższymi dochodami zyskują na tym świadczeniu i mogą dzięki dodatkowym środkom zapewnić swoim pociechom lepszy start.

Wniosek o Familiengeld

Wnioskując o zasiłek rodzicielski Elterngeld, składamy niejako również wniosek o kolejne świadczenie – Familiengeld. Jeśli Zentrum Bayern Familie und Soziales – urząd przyznający Elterngeld w Bawarii – przyznał nam świadczenie rodzicielskie, nie jest wymagane dodatkowo składanie wniosku o Familiengeld. Urząd powinien sam od siebie przesłać stosowny wniosek po zakończeniu wypłacania świadczenia na noworodka, prosząc o sprawdzenie danych oraz dołączenie dokumentów. Jeśli po zakończeniu wypłacania świadczenia Elterngeld nie otrzymaliśmy żadnej korespondencji z urzędu, należy wysłać pismo z prośbą o wniosek na Familiengled na nasze dziecko.

Familiengeld wypłacany jest z budżetu landu Bawaria. Urząd sprawdza zatem bardzo dokładnie, czy spełnione są warunki uprawniające do pobierania tego świadczenia. Przede wszystkim praca i zwyczajowy pobyt wnioskodawcy muszą być na terenie landu Bawaria. Wnioskodawca musi także wykazać wspólne zameldowanie z dzieckiem.

Familiengeld dla dzieci mieszkających w Polsce

Ustawodawca przewidział możliwość otrzymania Familiengeld również na dzieci, które nie mieszkają na terenie Bawarii. Jeden z rodziców musi jednak wykazać zameldowanie, udokumentować zwyczajowy pobyt oraz stosunek pracy z pracodawcą w Bawarii, a także wspólne zameldowanie z dzieckiem. Przez zwyczajowy pobyt należy rozumieć nie samo przebywanie na terenie Bawarii, ale zamieszkanie poparte dokumentami w postaci umowy najmu mieszkania i opłacania czynszu. Stosunek pracy można udokumentować zaświadczeniem pracodawcy. Natomiast wspólne zameldowanie z dzieckiem należy poprzeć stosownym dokumentem z polskiego urzędu wraz z tłumaczeniem tłumacza przysięgłego.

Wysokość świadczenia na dzieci w Polsce

Familiengeld można otrzymać na dzieci przebywające w Polsce z drugim rodzicem, jednak ustawodawca w takim wypadku przewidział inną kwotę niż ustawowa. Świadczenie wypłacane jest w kwocie niższej, dostosowanej do kosztów utrzymania dziecka w danym kraju. Wysokość Familiengeld na dziecko mieszkające w Polsce wynosi połowę ustawowej kwoty, a mianowicie 125 euro miesięcznie.

Familiengeld a wcześniejsze świadczenia: Landeserziehungsgeld i Betreuungsgeld

Familiengeld dla rodzin mieszkających na terenie landu Bawaria wypada korzystniej niż dotychczasowe środki wsparcia, czyli wcześniej wspomniane Betreuungsgeld oraz Landeserziehungsgeld. Aby w fazie przejściowej wszyscy rodzice mogli skorzystać z wyższego świadczenia, obowiązuje zasada największego uprzywilejowania: wsparcie miesięczne (np. Landeserziehungsgeld oraz Betreuungsgeld) ma pozostać dla wszystkich w dotychczasowej wysokości albo ma się zwiększyć dzięki otrzymaniu Familiengeld. Wsparcie finansowe nie może ulec pomniejszeniu. W przypadku dzieci mieszkających w Polsce Familiengeld w stosunku do wcześniejszych świadczeń jest jednak niższe. Jeśli przyznano nam uprzednio Betreuungsgeld w kwocie 150 euro, urząd nie przyzna nam Familiengeld, kierując się wyżej wymienioną zasadą uprzywilejowania. Otrzymamy zatem decyzję negatywną w odpowiedzi na wniosek o Familiengeld. Decyzja przyznająca Betreuungsgeld zostanie utrzymana w mocy, aby nasza pociecha mogła otrzymywać wyższe świadczenie.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 14 listopada, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!