W takim przypadku warto się bronić, składając stosowne odwołanie. Ważne jest przy tym przestrzeganie kilku reguł postępowania w sprawach podatkowych. Oto wskazówki, o których powinni pamiętać rzemieślnicy.
Odwołanie od decyzji podatkowej w Niemczech i jego konsekwencje
Jeśli podatnik złoży odwołanie od wymiaru podatku w wymaganym terminie, niesie to za sobą następujące konsekwencje podatkowe: W momencie złożenia odwołania dana sprawa podatkowa zostaje na nowo otwarta. Oznacza to, że urzędnik skarbowy ponownie zweryfikuje poprawność nie tylko spornych kwestii, lecz także wszystkich pozostałych danych i liczb zawartych w twojej deklaracji podatkowej. Złożenie odwołania nie zmienia nic w otrzymanym wraz z decyzją podatkową wezwaniu do zapłaty. Jeśli konieczność zapłaty podatku wynika z błędu w decyzji, można złożyć wniosek o zawieszenie egzekucji. Tylko w takim przypadku możliwe jest wstrzymanie płatności na rzecz urzędu skarbowego.
Praktyczna wskazówka: W przypadku złożenia odwołania od decyzji podatkowej oraz przy jednoczesnym braku wniosku o zawieszenie egzekucji i niezapłaceniu podatku istnieje ryzyko nałożenia opłaty za zwłokę w wysokości 1% zaległego podatku za każdy miesiąc. Należy tego unikać za wszelką cenę.
Pamiętaj o odsetkach za okres zawieszenia egzekucji
W przypadku złożenia odwołania od decyzji podatkowej i jednoczesnego wnioskowania o zawieszenie egzekucji należy pamiętać, że tzw. odsetki za zwłokę muszą zostać zapłacone od kwoty podatku, która została ustalona w postępowaniu odwoławczym. Odsetki te wynoszą 0,5% miesięcznie. Niestety, sąd finansowy wyjaśnił ostatnio, że wysokość odsetek za zawieszenie egzekucji w wysokości 0,5% miesięcznie nie budzi wątpliwości konstytucyjnych.
Praktyczna wskazówka: Mimo wszystko jak najbardziej sensowne jest złożenie sprzeciwu wobec odsetek nałożonych za okres zawieszenia egzekucji i wnioskowanie o zawieszenie postępowania. Wynika to z faktu, iż Federalny Trybunał Finansowy (Bundesfinanzhof) dopuścił wniesienie rewizji od wyroku z dnia 8 marca 2023 r. Ostatnie słowo należy teraz do sędziów Trybunału.
Wyliczenie terminu na złożenie odwołania
Data wydania decyzji + 3 dni | = data otrzymania decyzji podatkowej |
Data otrzymania decyzji + miesiąc na złożenie odwołania | = dzień, w którym odwołanie musi wpłynąć do urzędu skarbowego |
Odwołanie od decyzji podatkowej jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wpłynie ono do urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji o wymiarze podatku. Terminy obliczane są w następujący sposób:
Jeśli któryś z terminów przypada w weekend lub dzień ustawowo wolny od pracy, urząd skarbowy automatycznie wydłuża go do kolejnego dnia roboczego.
Co zrobić, gdy urząd skarbowy zażąda jeszcze wyższego podatku?
Ponieważ w przypadku złożenia odwołania urząd skarbowy ponownie analizuje wszystkie dane zawarte w zeznaniu podatkowym, może się zdarzyć, że znajdzie on dalsze błędy i ostatecznie należny będzie nawet wyższy podatek niż przed złożeniem odwołania (reformatio in peius – pogorszenie sytuacji w wyniku wyroku zapadłego w postępowaniu odwoławczym). Ale nie ma problemu – w takim przypadku sprzeciw należy po prostu wycofać. Oznacza to, że decyzja podatkowa pozostaje niezmieniona, a zagrożenie dopłatami podatku zostaje wyeliminowane.
Złożenie odwołania jest zazwyczaj opłacalne
Nawiasem mówiąc, odwołanie się od decyzji podatkowej jest opłacalne. Według statystyk Federalnego Ministerstwa Finansów ok. 65% wszystkich podatników, którzy złożyli odwołanie, ma ostatecznie rację i może spodziewać się nowej decyzji z niższym wymiarem podatku. Jeśli mimo oczekiwań odwołanie nie doprowadzi do pożądanego rezultatu, nie stanowi to problemu. Złożenie odwołania jest bezpłatne i nie są wymagane w związku z nim żadne opłaty manipulacyjne ani administracyjne.