Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zamieszanie z Kindergeldem. Co zrobić by w przyszłości nadal go otrzymywać?

Wraz z początkiem przyszłego roku, kasy rodzinne w Niemczech mają wypłacać zasiłek rodzinny Kindergeld tylko gdy będą znać numer identyfikacji podatkowej dziecka. Czy rodzice muszą się liczyć ze wstrzymaniem świadczeń? Na co należy zwrócić uwagę? Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

1. O co chodzi?

Wraz z początkiem stycznia w życie wchodzą nowe przepisy, w myśl których rodzice muszą podać nie tylko swój niemiecki numer NIP ale i dziecka by otrzymać świadczenie Kindergeld czyli zasiłek rodzinny. Numery należy podać w odpowiedniej Familienkasse.

2. Nie podałem numeru, czy od stycznia zostanie wstrzymana wypłata świadczenia?

Teoretycznie tak, w praktyce… nie. Na stronie niemieckiego fiskusa napisano co prawda, że „[…] bez przedłożenia numerów identyfikacji podatkowej, warunki potrzebne do otrzymania świadczenia nie zostają spełnione.” jednak w rzeczywistości kasy rodzinne będą czekać przez cały rok 2016 aż numery zostaną dostarczone. Potwierdza to rzecznik prasowa, mówiąc: „Kasy nie wstrzymają natychmiast wypłaty świadczenia lecz w pierwszej kolejności przypomną wnioskodawcy o dostarczeniu numerów NIP.”

3. Kto decyduje o ostatecznym terminie dostarczenia numerów?

Mimo, że prawo zostało uchwalone na szczeblu federalnym to za jego egzekwowanie odpowiedzialne są poszczególne kasy rodzinne. Oczywiście otrzymują one wskazówki „z góry” ale ostateczne decyzje należą do nich.

4. Jak przekazać mojej Familienkasse numery podatkowe?

Kto po raz pierwszy złoży wniosek o przyznanie świadczenia będzie musiał podać numery już podczas wypełniania dokumentów. Kto już pobiera zasiłek rodzinny musi numery dostarczyć pisemnie – nie ma możliwości przekazania go przez telefon.

5. Tak zwane Steuer-ID istnieje w Niemczech od 2008 roku, czy muszę je podać również w przypadku dziecka urodzonego przed tą datą?

Tak. Od 2016 roku numer musi zostać przypisany każdemu dziecku, na które pobierane jest świadczenie. Pociechy urodzone przed tym rokiem również go otrzymały – nie ma więc wyjątków.

6. Gdzie znajdę numer?

Numer podatkowy jest przypisywany od 2008 roku każdemu obywatelowi, tuż po jego urodzeniu. Zwykle można znaleźć swój numer jak i swojego dziecka na rozliczeniu podatku od wynagrodzenia czyli Lohnsteuerabrechnung. Kto nie jest pewny, może poprosić Federalny Urząd Skarbowy o dostarczenie numerów w formie listu.

7. Moje nowonarodzone dziecko nie posiada jeszcze numeru Steuer-ID, co mogę zrobić?

Urząd radzi by wniosek o Kindergeld złożyć dopiero po otrzymaniu numeru. Można to oczywiście zrobić także wcześniej, jednak warto pamiętać o tym, że świadczenie będzie wypłacane dopiero gdy Familienkasse będzie znać numer podatkowy dziecka.

8. Co z dziećmi, które żyją poza granicami Niemiec i nie posiadają Steuer-ID?

Niemiecki fiskus jest świadomy, że będzie dochodzić do sytuacji w której dzieci żyją poza granicami kraju a mimo to rodzicom przysługuje zasiłek rodzinny. W takiej sytuacji urzędnicy radzą by „[…] potwierdzić tożsamość dziecka w inny sposób, przy pomocy używanych w danym kraju cech identyfikacyjnych oraz odpowiednich dokumentów.”

9. Dlaczego nowe prawo weszło w życie?

Fiskus chce w ten sposób zapobiec sytuacji w której Kindergeld będzie wypłacany podwójnie.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.