Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Co zmieni się z początkiem listopada?

Nowe stawki płacy minimalnej, wyższe koszty prowadzenia konta, droższe mleko i mniej biurokracji dla właścicieli wynajmowanych nieruchomości - kolejny miesiąc niesie kolejne zmiany.

O wyższych opłatach w różnych bankach informowaliśmy niejednokrotnie – od pierwszego listopada dadzą się one we znaki także właścicielom rachunków rozliczeniowo-oszczędnościowych w Postbanku. Konto Giro Plus było dotychczas darmowe, jeżeli wpływało na nie co miesiąc co najmniej 1 000 euro – teraz trzeba będzie zapłacić za nie 3,90 euro. Regulacja nie obowiązuje tylko tych szczęśliwców, których miesięczne wpływy wynoszą co najmniej 3 000 euro. Zmiany nie dotkną też młodych dorosłych, posiadających konto Giro Start Direkt.

Czasy, kiedy na rynku było za dużo mleka, powoli odchodzą w niepamięć – podobnie jak niskie ceny. Obecnie za litr mleka w supermarkecie trzeba zapłacić średnio 46 centów, a ceny na pewno wzrośną – alarmują eksperci.

Od początku listopada 2015 prawo wymagało od właścicieli nieruchomości wystawiania wyprowadzającym się najemcom potwierdzenia „Wohnungsgeberbestätigung” niezbędnego urzędowi meldunkowemu. W tym roku ten obowiązek został zniesiony.

Początek nowego miesiąca przyniesie wyższe płace minimalne dla pracowników branży tekstylnej i odzieżowej z Niemiec Wschodnich. Stawka w nowych landach i Berlinie sięgnie 8,75 euro za godzinę. Pracownicy Niemiec Zachodnich muszą poczekać na podwyżki do stycznia 2017 roku.

Źródło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.