Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Mniejsze podatki?

Mieszkańcy Szwajcarii płacą coraz niższe podatki – a przynajmniej tak im się wydaje. Większość podatników twierdzi, ze odprowadzany przez nich podatek jest o wiele niższy.

Podatki nigdy nie należały do najprzyjemniejszych rzeczy w życiu, jednak w tym roku ten obowiązek nie bolał aż tak bardzo, jak zwykle. Dlaczego? Okazuje się, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat w wielu kantonach wysokość podatku wyraźnie się zmniejszyła. Tendencję potwierdzają obliczenia specjalistów z Migros Bank.

W kantonie Zug między 2004 a 2014 roku podatki spadły o 40 procent, w Genewie o 27 procent, Bazylei i Obwalden o 20-25 procent. W kantonie Zurych nie było już tyle powodów do radości, ponieważ podatki zmalały o zaledwie 8 procent, natomiast ich nieznaczny wzrost odnotowano tylko w kantonach Berno oraz Argowia.

W badaniu wzięto za przykład bezdzietne małżeństwo, którego zarobki brutto wynosiły 100 000 franków. Zaobserwowano, że w kantonach, w których obciążenie podatkowe jest wysokie, obniżki są niewielkie. Tym samym różnica między kantonami korzystnymi pod względem podatków a niekorzystnymi jeszcze pogłębiła się.

Podatki na rzecz kantonu, gminy i kościoła dla małżeństwa wynoszą w sumie (w skali roku( 3 000 franków w Zug, 7 400 w Genewie, 8 000 w Zurychu, 11 400 w Solurze, 12 000 w Bernie i 12 600 w Neuchâtel.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.