Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W których zawodach nie potrzeba wykształcenia wyższego, by dobrze zarabiać?

zarobki

Nie zawsze trzeba mieć ukończone studia lub posiadać stopień naukowy, aby dobrze zarabiać w Szwajcarii. Oto kilka przykładów, gdzie można osiągnąć wysokie zarobki przy odpowiednim zaangażowaniu i odrobinie szkolenia.

Badanie płac w 2023 r. przeprowadzone przez stowarzyszenie FH Schweiz (Fachhochschule Schweiz) spotyka się z dużym zainteresowaniem. Zależność między poziomem wykształcenia a poziomem płac jest niekwestionowana. Ale nawet przy wykonywaniu prostszych zawodów, można zdecydowanie dobrze zarobić – ​​z odpowiednim zaangażowaniem i chęciami dokształcania się.

Przykładowo: według przeglądu GAV Unia (Związki zawodowe), średnie wynagrodzenie dla 35-letniego sprzedawcy samochodów ze zdanym egzaminem mistrzowskim, na średnim stanowisku kierowniczym i pracującego na pełny etat w kantonie Berno, wynosi 9200 CHF miesięcznie. Przy 13-miesięcznych zarobkach to prawie 120 000 franków rocznie. Podobnie jak w badaniu FH, wartości te różnią się w zależności od regionu. Najlepsze płace są w okolicach Zurychu, a najniższe w Ticino.

Z dyplomem z uniwersytetu nauk stosowanych, płace nadal wypadają nieco lepiej. Ale nawet z tytułem mistrza lub wyższym wykształceniem zawodowym można już dobrze zarobić.

Opłacalna branża budowlana

Dobre pieniądze można zarobić również w branży budowlanej. Według Federalnego Urzędu Statystycznego (Bundesamt fur Statistik) średnia płaca na pełnym etacie w Szwajcarii wynosi 6665 CHF (dane z 2020 r.). Dla porównania: pracownicy głównych branży budowlanych zarabiają średnio ok. 1000 franków więcej, bo ok. 7610 CHF (wliczając w to diety, itp.). 

Według Engela średnia pensja brygadzistów wynosi 8400 franków (wliczając w to „trzynastą” pensję, jednak bez diet, itp.), a zarobek kierownika budowy mieści się nawet w pięciocyfrowym przedziale. 

„Powszechny stereotyp, że karierę można zrobić tylko w garniturze i pod krawatem, zdecydowanie nie odpowiada rzeczywistości” — mówi Engel. Im wyższa pozycja w budownictwie, tym większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników.

Zainteresowanie pracą w budownictwie wśród młodych ludzi ponownie wzrasta. Zdaniem Engela młodzi ludzie dostrzegają, że praca w budownictwie daje również szerokie możliwości awansu. Ale i tu obowiązuje zależność: ci, którzy kontynuują naukę, znacznie poprawiają swoje zarobki.

To mówi ekspert

Nie tylko wykształcenie akademickie zapewnia wysoki poziom płac. Timon Forrer, dyrektor firmy konsultingowej Kienbaum, twierdzi: „Zasadniczo wynagrodzenie ustalane jest na zasadzie podaży-popytu”. Oznacza to, że zawody i umiejętności szczególnie poszukiwane, są lepiej płatne, niezależnie od wykształcenia.

Mimo że coraz więcej firm podejmuje decyzje dotyczące wynagrodzeń przede wszystkim na podstawie pełnionej funkcji, dotychczasowych osiągnięć i potencjału pracowników, to wiek jest nadal czynnikiem krytycznym. Według Forrera inne decydujące czynniki to, czy dana funkcja jest kierownicza. Nie bez znaczenia jest również branża, wielkość firmy i lokalizacja.

Sprzedaż i branża IT dają możliwości

“Wiele stanowisk sprzedażowych nie wymaga żadnego wykształcenia akademickiego” — mówi Forrer. W obszarze handlu można osiągnąć wysokie wynagrodzenia w większości branż. Niektóre zarobki mogą również znacznie przewyższać te, które osiąga się z wykształceniem na klasycznych akademickich profilach zawodowych.

Systemy wynagrodzeń w sprzedaży są zwykle ustalane pod kątem wydajności. „Odnoszący sukcesy sprzedawcy mogą zarobić roczne pensje w wysokości ponad 150 000 franków” – mówi Forrer. Przedstawiciel handlowy z wieloletnim doświadczeniem może spokojnie zarobić 140 000 CHF brutto. Szef działu nieruchomości/ osiąga wynagrodzenie w wysokości nawet 150 000 franków.

Również w branży IT coraz częściej da się zauważyć, że ​​firmy chętnie zatrudniają również pracowników bez wykształcenia, ponieważ przede wszystkim zwracają uwagę na ich umiejętności. „Przy odpowiednich wynikach i dalszym szkoleniu można zarobić 100 000 CHF i więcej rocznie, nawet mając tylko wykształcenie zawodowe” – podsumowuje Forrer. Starszy stażem informatyk w dziale supportu może zarobić 94 000 franków, a zarządzanie komputerową obsługą klienta daje nawet 132 000 franków, wynika z danych firmy Kienbaum.

Należy też wspomnieć o karierze menedżerskiej. Również tutaj można już zarobić ponad 100 000 franków rocznie bez wykształcenia akademickiego, pracując na stanowisku lidera zespołu.

Zarobki na poszczególnych stanowiskach

Poniżej lista przykładowych zarobków osiąganych nawet bez wykształcenia wyższego:

  • Kierownik Działu Nieruchomości – 150.000 franków
  • Przedstawiciel handlowy – 140.000 franków
  • Szef działu obsługi klienta IT – 132.000 franków
  • Sprzedawca samochodów z tytułem magistra – 120.000 franków
  • Starszy pomocnik IT – 94.000 franków

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.