Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Praca wakacyjna – informacje dla uczniów i studentów

Wakacje to często dobry moment na znalezienie sobie pracy. Wielu uczniów i studentów korzysta z wakacyjnej wolności i próbuje zarobić trochę grosza. Co trzeba wiedzieć o pracy wakacyjnej?

Podpowiadamy uczniom i studentom, co powinni wiedzieć o pracy wakacyjnej.

Gdzie znajdę pracę wakacyjną?

Wiele restauracji i sklepów poszukuje pracowników na czas trwania sezonu letniego. Najlepiej zerknąć do drobnych ogłoszeń lub wypatrywać ogłoszeń zamieszczonych w samych sklepach czy lokalach.

Kto może ile pracować?

Wszystko zależy od wieku. Ogólnie rzecz biorąc prawo zakazuje zatrudniania dzieci poniżej 14 roku życia. Za zgodą rodziców pracę można podjąć po ukończeniu 13 lat – jednak w wymiarze dwóch godzin (w rolnictwie trzech) dziennie w ciągu pięciu dni w tygodniu między godziną 8:00 a 18:00. Młodzież w przedziale wiekowym od 15 do 17 lat może pracować maksymalnie przez cztery tygodnie w roku osiem godzin dziennie w 40-gdzinnym tygodniu pracy.

Czas pracy jest ograniczony w dni powszednie od 6:00 do 20:00, w zajazdach można pracować do 23:00 – jednak dopiero po ukończeniu 16 roku życia. Pełnoletni uczniowie mogą pracować 50 dni w roku lub przez dwa miesiące.

Czy student lub uczeń może wykonywać każdą pracę?

Nie. Osoby niepełnoletnie mogą wykonywać tylko lekkie prace, jak na przykład opiekować się dziećmi, zajmować ogrodem lub roznosić gazety. Przenoszenie ciężkich przedmiotów, praca przy chemikaliach oraz praca na akord jest zabroniona – podobnie jak praca na nocną zmianę i w weekendy.

Czego potrzebuję, by rozpocząć pracę?

Zanim rozpocznie się zarabianie pieniędzy, potrzeba pisemnej zgody rodziców, kopii dowodu osobistego (Personalausweis), numeru identyfikacji podatkowej (Steueridentifikationsnummer) oraz ewentualnie karty podatkowej (Lohnsteuerkarte).

Czy muszę odprowadzić podatek?

Z reguły nie. W przypadku drobnego zatrudnienia (tzw. Minijob) przy maksymalnym wynagrodzeniu 450 euro odprowadzeniem podatku zajmuje się pracodawca. Jako student lub uczeń warto zwolnić się z obowiązku opłacania składek emerytalnych. Osoby zarabiające więcej i których praca ogranicza się do 70 dni roboczych lub trzech miesięcy, muszą oczywiście odprowadzić podatek.

Jeżeli chcesz pracować i zarabiać więcej, otrzymasz kartę podatkową z klasą podatkową I (Steuerklasse I). Wtedy od dochodów 985 euro miesięcznie trzeba odprowadzać podatek od dochodu. Posiadając drugą pracę, obowiązuje klasa podatkowa VI.

Zgodnie z prawem roczny zarobek nie przekraczający 8652 euro jest wolny od podatku. Osoby zarabiające mniej, a które odprowadziły podatek w danym miesiącu, otrzymają jego zwrot przy okazji deklaracji podatkowej za 2016 rok.

Czy otrzymam płacę minimalną?

Płaca minimalna w wysokości 8,50 euro na godzinę obowiązuje od 18. roku życia oraz w przypadku drobnego zatrudnienia, w którym wynagrodzenie nie przekracza 450 euro miesięcznie.

Jak jestem ubezpieczony podczas wykonywania pracy wakacyjnej?

Podczas wykonywania pracy wakacyjnej od następstw nieszczęśliwych wypadków (Unfallversicherung) ubezpiecza pracownika pracodawca. Ubezpieczenie obejmuje również drogę do i z pracy.

Czy moim rodzicom zostanie odebrany zasiłek Kindergeld, kiedy zarobię za dużo?

Nie. Wysokość wynagrodzenia nie wpływa na prawo do otrzymywania zasiłku Kindergeld. Jeżeli masz już jedno wykształcenie, a wciąż się uczysz, nie możesz pracować więcej niż 20 godzin w tygodniu. Po dwóch miesiącach możesz pracować dłużej, o ile zachowasz średnią tygodniową w wysokości 20 godzin. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.