Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

ElterngeldPlus – oto co się zmieni!

Niemcy: Rodzice będą mieli wybór. Każdy kto oczekuje narodzin dziecka od początku lipca może wybierać pomiędzy Elterngeld a nowym ElterngeldPlus. Wyjaśniamy co to oznacza.

Nowe świadczenie i jego cel

Z nowym zasiłkiem wychowawczym ElterngeldPlus można lepiej łączyć pracę na niepełnym etacie oraz opiekę nad dzieckiem. Zmiany mają pomóc rodzicom w szybszym powrocie do aktywnego życia zawodowego. Dozwolone jest 30 godzin pracy tygodniowo.

Wysokość ElterngeldPlus i okres poboru

W porównaniu do dotychczasowego zasiłku miesięcznie będzie można otrzymać ledwie połowę lecz okres jego poboru zostanie wydłużony aż dwukrotnie. Innymi słowy – można otrzymać minimum 150 Euro (zamiast 300 Euro) i maksymalnie 900 Euro (zamiast 1.800 Euro).

Podstawą zasiłku jest 65-67% dotychczasowego dochodu netto. Osoby bezrobotne otrzymają minimalną stawkę. Do tego dochodzi jeszcze wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę.

Ojcowie i matki mogą wydłużyć okres poboru świadczenia z 12 do 24 miesięcy. W przypadku gdy rodzice dzielą się opieką jest to zamiast 14 nawet 28 miesięcy. Co więcej, to opiekunowie sami decydują o tym kto, ile i przez jaki czas otrzymuje zasiłek. Jedynym ograniczeniem jest podział 24:4 a więc każdy z rodziców musi otrzymywać pieniądze z państwa przez minimum 4 miesiące.

Bonus partnerski

Rodzice którzy przez owe 4 miesiące będą równolegle pracować po 25-30 godzin tygodniowo, mogą liczyć na dodatkowe udogodnienie w postaci kolejnych 4 miesięcy podczas, których można pobierać ElterngeldPlus.

Połączenie obu wariantów świadczenia

Jedną z najważniejszych zmian jest możliwość zmiany z dotychczasowego Elterngeld na nowy ElterngeldPlus.

Przykład:

Matka chce wrócić do pracy po 9 miesiącach. Zamiast pozostałych jej 3 miesięcy zasiłku wychowawczego przy zmianie na ElterngeldPlus będzie otrzymywać go przez pół roku. Dodatkowo od 15 miesiąca życia dziecka rodzic może liczyć na zasiłek opiekuńczy Betreuungsgeld (150 Euro).

Warto wiedzieć!

Jeszcze przed przyjściem pociechy na świat, dobrze zoptymalizować swoje wynagrodzenie. Im wyższa pensja tym wyższy zasiłek wychowawczy. Można to zrobić nawet bez proszenia szefa o podwyżkę. W tym celu wystarczy odpowiednio wcześnie zmienić klasę podatkową na Steuerklasse III.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.