Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Nie podałem mojego Steuer ID. Otrzymam Kindergeld?

Niespełna rok temu zmieniły się przepisy w myśl których rodzice, którzy nie podadzą swojego numeru Steuer ID oraz numerów podatkowych swoich dzieci nie będą otrzymywać zasiłku. Ostatecznie termin przedłużono do końca roku. Co z tymi którzy nadal numeru nie podali? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Kasy rodzinne zamierzają wystosować pisma do wszystkich tych, którzy zapomnieli wysłać swojego numeru identyfikacji podatkowej. Jednak koniec roku zbliża się nieubłaganie a osób, które nie otrzymały żadnego przypomnienia wcale nie ubywa. Dochodzi nawet do sytuacji w których to doradcy podatkowi zachęcają klientów do wysyłania numerów – tak dla pewności.  Choć o Steuer ID napisano i powiedziano już chyba wszystko, nadal nasuwają się pytania na które trzeba odpowiedzieć:

Czy nadal będę otrzymywać mój zasiłek Kindergeld nawet jeśli Kasa Rodzinna (Familienkasse) nie zwróciła się z prośbą o numer?

Zgodnie z wypowiedziami rzecznik prasowej, kasy są w posiadaniu większości numerów Steuer ID. Udało się je uzyskać dzięki współpracy z Centralnym Urzędem ds. Podatków, który owe numery przekazał. W przypadku gdzie numeru jak nie było tak nie ma, kasy mają zamiar nadal wypłacać zasiłek rodzinny ale tylko pod warunkiem, że już jest pobierany.

Nowe wnioski o zasiłek bez uzupełnionego numeru Steuer ID nie są nawet rozpatrywane.   

Nie jestem pewny, czy Kasa Rodzinna ma mój numer czy nie. Co mam zrobić?

Zasadniczo nic nie musisz robić. Jeśli numer będzie potrzebny urzędnicy się po niego zgłoszą. Warto jednak pamiętać, że otrzymując prośbę o przesłanie Steuer ID należy natychmiast na nią odpowiedzieć.

Gdzie znajdę numer Steuer ID?

Swój własny numer znajdziesz na zaświadczeniu o zarobkach czyli Lohnbescheinigung. Twój numer ale i numery dzieci powinny znajdować się również na decyzji podatkowej za rok 2015 (tzw. Steuerbescheid).

Jeśli jednak nie masz numerów pod ręką lub nie możesz ich znaleźć, możesz wystosować wniosek do Centralnego Urzędu ds. Podatków (Bundeszentralamt für Steuern). Można uczynić to drogą pocztową, mailową (info@identifikationsmerkmal.de) ale i poprzez stronę www.bzst.de.

Należy jednak pamiętać, że na numer trzeba czekać nawet 8 tygodni!

Jak przekazać mojej Familienkasse numery podatkowe?

Kto po raz pierwszy złoży wniosek o przyznanie świadczenia będzie musiał podać numery już podczas wypełniania dokumentów. Kto już pobiera zasiłek rodzinny musi numery dostarczyć pisemnie – nie ma możliwości przekazania go przez telefon.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.