Kwota do odliczenia od podatku dla rodziców samotnie wychowujących dzieci
(Alleinerzieherabsetzbetrag, AEAB)
Ulga podatkowa z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje, gdy:
– w jednym roku kalendarzowym rodzic pobierał na jedno lub więcej dzieci zasiłek rodzinny (Familienbeihilfe) dłużej niż sześć miesięcy i
– ponad pół roku nie był w związku małżeńskim czy partnerskim.
Kwota do odliczenia od podatku dla jedynych żywicieli rodziny
(Alleinverdienerabsetzbetrag, AVAB)
Prawo podatkowe uzna Cię za jedynego żywiciela rodziny, kiedy spełnisz trzy warunki:
– Twój związek małżeński lub partnerski trwał w danym roku kalendarzowym dłużej niż sześć miesięcy,
– pobierałeś/aś zasiłek rodzinny na jedno lub więcej dzieci przez ponad pół roku,
– Twój partner/ka nie zarobił/a w tym samym roku kalendarzowym więcej niż 6 000 euro. Sposób obliczenia czy jej lub jego dochody nie przekroczyły tej granicy wygląda następująco:
Roczny dochód brutto (łącznie z premiami)
minus premie wolne od podatku (steuerfreie Sonderzahlungen) nieprzekraczające 2 100 €
minus dodatki i dopłaty wolne od podatku
minus składki na ubezpieczenie społeczne (Sozialversicherungsbeiträge)
minus składki na związek zawodowy (Gewerkschaftsbeiträge)
minus ryczałt dla dojeżdżających do pracy (Pendlerpauschale)
minus koszty uzyskiwania dochodu (Werbungskosten) – co najmniej ryczałt w wysokości 132 €
plus zasiłek macierzyński (Wochengeld) i odprawy (Abfertigungen)
daje granicę zarobkową do ulgi podatkowej dla jedynego żywiciela rodziny
Uwaga!
Bez znaczenia są zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem (Kinderbetreuungsgeld), zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld) lub wsparcie finansowe Urzędu Pracy udzielane praktykantom (Ausbildungs- und Förderbeihilfe des AMS), wsparcie wyjątkowe (Notstandshilfe), świadczenie alimentacyjne (Unterhaltsleistungen) i zasiłek rodzinny (Familienbeihilfe). Zasiłek macierzyński (Wochengeld) wlicza się do obliczeń.
Jak wysokie są ulgi podatkowe AEAB i AVAB?
Twój podatek może zostać zmniejszony:
– o 494 euro w przypadku dziecka, na które pobierasz zasiłek rodzinny,
– o 669 euro w przypadku dwóch dzieci, na które pobierasz zasiłek rodzinny,
– dodatkowo o 220 euro za każde kolejne dziecko, na które pobierasz zasiłek rodzinny.
Jak złożyć wniosek o AEAB i AVAB?
O obie ulgi podatkowe możesz starać się w swojej firmie lub później poprzez Arbeitnehmerveranlagung (formularz zwrotu zapłaconego podatku).
Jeżeli prośbę o ulgi podatkowe z tytułu samotnego wychowywania dziecka lub bycia jedynym żywicielem rodziny zgłosiłeś w swojej firmie, musisz zaznaczyć również odpowiednią pozycję ponownie w Arbeitnehmerveranlagung. Wtedy Urząd Skarbowy będzie pewny, że ulga podatkowa w danym roku kalendarzowym na pewno Ci przysługuje.
Ulgi podatkowe AEAB i AVAB zostaną zwrócone poprzez Arbeitnehmerveranlagung jako podatek ujemny,
– gdy nie musisz odprowadzić podatku od dochodu, ponieważ Twoje miesięczne zarobki nie przekroczyły 1 260 euro miesięcznie (2016 rok),
– lub gdy przez cały rok pobierałeś świadczenie socjalne – np. zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem.
Dodatek dla rodzin wielodzietnych (Mehrkindzuschlag)
Rodzicom, których wspólny roczny dochód nie przekracza 55 000 euro, przysługuje dodatek dla rodzin wielodzietnych w wysokości 20 euro miesięcznie na trzecie i każde kolejne dziecko, o ile pobierany jest zasiłek rodzinny. Dochody rodziców dodawane są do siebie tylko wtedy, gdy w danym roku kalendarzowym żyli we wspólnym gospodarstwie domowym dłużej niż pół roku.
Jak otrzymać dodatek dla rodzin wielodzietnych?
O dodatek dla rodzin wielodzietnych można starać się za pośrednictwem formularza zwrotu zapłaconego podatku. Jedynie o dodatek za rok 2010 należy wnioskować na formularzu E4.
Formularz L 1K
Za pomocą formularza L 1K (formularz zwrotu zapłaconego podatku) możesz odliczyć następujące wydatki wyjątkowe:
– kwota wolna od podatku z tytułu posiadania dzieci (Kinderfreibetrag),
– koszty opieki nad dzieckiem (Kinderbetreuungskosten),
– utrzymanie dzieci żyjących za granicą,
– opłacanie nauki zawodu dziecka za granicą,
– koszty leczenia dzieci,
– koszty związane z dziećmi niepełnosprawnymi,
– koszty utrzymania możliwe do odliczenia (Unterhaltsabsetzbetrag).
Ulga podatkowa z tytułu utrzymywania dziecka (Unterhaltsabsetzbetrag)
Jeżeli płacisz za ustawowe utrzymanie dzieci, które nie żyją z Tobą we wspólnym gospodarstwie domowym, możesz odliczyć te koszty od podatku. Warunkiem jest płacenie odgórnie ustalonych alimentów lub stawek podstawowych. Poza tym dzieci muszą stale przebywać w Austrii, Unii Europejskiej, Islandii , Lichtensteinie, Norwegii lub Szwajcarii.
Od podatku można odliczyć koszty utrzymania w wysokości:
– 29,20 euro za pierwsze dziecko,
– 43,80 euro za drugie dziecko,
– 58,40 euro za każde kolejne dziecko.
Stawki podstawowe 2015
Od 0 do 3 lat – 197 euro miesięcznie
Do 6 lat – 253 euro miesięcznie
Do 10 lat – 326 euro miesięcznie
Do 15 lat – 372 euro miesięcznie
Do 19 lat – 439 euro miesięcznie
Do 28 lat – 550 euro miesięcznie.
Stawki podstawowe 2016
Od 0 do 3 lat – 199 euro miesięcznie
Do 6 lat – 255 euro miesięcznie
Do 10 lat – 329 euro miesięcznie
Do 15 lat – 376 euro miesięcznie
Do 19 lat – 443 euro miesięcznie
Do 28 lat – 555 euro miesięcznie.
Kwota wolna od podatku z tytułu posiadania dzieci (Kinderfreibetrag)
Na każde dziecko, na które pobierany jest zasiłek rodzinny, przysługuje kwota wolna od podatku w wysokości 220 euro rocznie. Gdy obaj rodzice uwzględnią kwotę wolną od podatku z tytułu posiadania dzieci w swojej Arbeitnehmerveranlagung, każdy z nich otrzyma 132 euro. Ma to sens tylko w przypadku, gdy obaj rodzice odprowadzają podatek od dochodu. Jeżeli przysługuje im odliczenie od podatku kosztów utrzymania za okres czasu przekraczający pół roku, mogą uwzględnić również kwotę wolną od podatku z tytułu posiadania dziecka w wysokości 132 euro.
Od 2016 roku kwota wolna od podatku z tytułu posiadania dzieci jest dwa razy większa i wynosi 440 euro. Przy podziale na dwóch rodziców, wynosi ona 300 euro dla każdego z nich.
Koszty opieki nad dzieckiem (Kinderbetreuungskosten)
Od podatku można odliczyć maksymalnie 2 300 euro kosztów związanych z opieką nad dzieckiem, gdy
– na dziecko był pobierany zasiłek rodzinny dłużej niż pół roku lub rodzice mieli prawo do odliczenia kosztów otrzymania dłużej niż pół roku;
– gdy dziecko w danym roku podatkowym nie skończyło 10. roku życia.
lub:
– gdy dziecko ze znacznym stopniem niepełnosprawności, na które rodzina pobiera podwyższony zasiłek rodzinny, z rozpoczęciem roku podatkowego nie skończyło 16. roku życia.
– gdy dziecko uczęszcza do publicznej lub prywatnej placówki opieki na dziećmi (np. przedszkola, przebywa w internacie itp.), która spełnia ogólnokrajowe warunki prawne dotyczące takich instytucji, lub jest pod opieką wykwalifikowanego pedagoga.
Dzielone koszty opieki nad dzieckiem
W przypadku, gdy rodzice dzielą się kosztami opieki nad dzieckiem, można zgłosić je w Arbeitsnehmerveranlagung w takim samym stosunku, w jakim ponosi je każdy z rodziców. W sumie można uwzględnić 2 300 euro na każde dziecko.
Koszty opieki nad dzieckiem w przypadku osób samotnie je wychowujących
Osoby samotnie wychowujące swoje pociechy obowiązują regulacje specjalne. Koszty opieki można odliczyć w następujący sposób:
– W przypadku dzieci, które nie ukończyły 10. roku życia, można odliczyć koszty opieki nad nimi tak, jak w pozostałych przypadkach, w wysokości 2 300 euro na dziecko. Koszty przekraczające tę kwotę, osoby samotnie wychowujące dzieci mogą odliczyć jako wydatki wyjątkowe z udziałem własnym.
– Osoby samotnie wychowujące dzieci mają również prawo do odliczenia kosztów opieki nad dziećmi, które skończyły 11. rok życia, w ramach wydatków wyjątkowych z zachowaniem udziału własnego dopóki mają obowiązek uczęszczania do szkoły.
Utrzymywanie dzieci żyjących za granicą
Jeżeli dziecku przysługuje pomoc w pokryciu kosztów utrzymania i przebywa ono na stałe poza Unią Europejską, Szwajcarią, Islandią, Lichtensteinem i Norwegią, rodzice mogą odliczyć od podatku 50 euro miesięcznie lub połowę kosztów utrzymania.
Koszty zdobywania wykształcenia dziecka
Jeżeli w pobliżu miejsca zamieszkania nie istnieje odpowiednia możliwość zdobycia wykształcenia dla Twojego dziecka, a ono musi udać się do szkoły, uczelni lub miejsca praktyk znajdującego w pewnej odległości od miejsca zamieszkania, od podatku można odliczyć kwotę w wysokości 110 euro za każdy miesiąc. Kiedy kształcenie trwa przez cały rok kalendarzowy, można odliczyć koszty przypadające również na miesiące wakacyjne. Ważną rolę odgrywa odległość placówki kształcenia od miejsca zamieszkania:
– kwota wolna od podatku przysługuje, gdy miejsce kształcenia znajduje się dalej niż 80 km od miejsca zamieszkania,
– gdy miejsce kształcenia znajduje się bliżej niż 80 km od miejsca zamieszkania, ale dojazd najszybszym publicznym środkiem transportu zajmuje więcej niż godzinę lub codzienne dojazdy są niemożliwe.
– kwota wolna od podatku przysługuje także uczniom i praktykantom, którzy mieszkają w internacie lub innym miejscu w pobliżu miejsca kształcenia, o ile w promieniu 25 km od miejsca zamieszkania nie ma innej możliwości zdobycia wykształcenia.
Koszty związane z chorobą/niepełnosprawnością dziecka (Krankheitskosten)
Wysokość kosztów, które można odliczyć za pomocą Arbeitnehmerveranlagung, są uzależnione od stopnia niepełnosprawności dziecka:
– w przypadku niepełnosprawności wynoszącej maksymalnie 24 procent można odliczyć poniesione koszty pomniejszone o zasiłek pielęgnacyjny (Pflegegeld). Koszty te mają wpływ na wymiar podatku tylko wtedy, gdy przekroczą wartość wkładu własnego.
– w przypadku niepełnosprawności wynoszącej między 25-49 procent można odliczyć koszty związane z chorobą/leczeniem ujęte w punkcie „wyjątkowe obciążenia finansowe” bez uwzględnienie wkładu własnego.
– w przypadku niepełnosprawności większej niż 50 procent – masz prawo do otrzymywania zwiększonego zasiłku rodzinnego. Poza tym można odliczyć faktyczne wydatki pomniejszone o zasiłek pielęgnacyjny lub kwotę wolną od podatku w wysokości 262 euro miesięcznie. Dodatkowo można odpisać koszty środków pomocniczych, leczenia, warsztatów pielęgnacyjnych itd.